1.
Artyčok pořádně omyjeme tak, aby se voda dostala až dospod, a odřízneme stonek. Někdo stříhá i špičky lístků, ale to je asi dost zbytečné vzhledem k tomu, že se stejně nejí a navíc dodávají hezký tvar.
2.
Vezmeme zřejmě ten největší hrnec, který máme, a vodu v něm přivedeme k varu. Přidáme citronovou šťávu, bobkový list, sůl a artyčoky. Vaříme minimálně 20 minut, ale tohle je jeden z případů, kdy na velikosti opravdu záleží. Takže doba se různí. Že jsou artyčoky hotové zjistíme tak, že nožem nařízneme místo, kde začínal stonek, a pokud je hezky měkoučké, můžeme vyndat. Necháme chvilku vychladnout.
3.
S artyčoky si pak můžeme dělat, co chceme, ale jelikož to není úplně obvyklá zelenina, ráda si je dávám jen tak s bylinkovým „máslem“. To se dělá úplně jednoduše, stačí smíchat rozpuštěný veganský margarín s prolisovaným česnekem, nasekanou bazalkou, solí a pepřem.
4.
Z dobře uvařeného artyčoku by měly lístky skoro samy odpadávat. Návod jak je zbaštit je tady.
5.
Jakmile jsou všechny lístky „okousané“, zbyde nám tzv. srdíčko. Z něj je potřeba vydlábnout vlasatou část. Nicméně je to ta největší delikatesa a důvod, proč se s celým artyčokem piplat. Můžeme ho opět sníst jen tak, anebo použít stokrát jinak.