Pastýřský koláč

Britská klasika.
Na 3 porce:
1 malá cibule
2 stroužky česneku
200g uzeného tempehu
2 stonky řapíkatého celeru
400g plechovka krájených rajčat
100g hrášku ve slaném nálevu
100g mrkve
hrst čerstvě nasekaného kopru
2 lžíce tamari
olivový olej

Navrch:
350g brambor
4 lžíce rostlinného mléka
2 lžíce olivového oleje
špetka soli

1.

Brambory nakrájíme a spolu s celými mrkvemi uvaříme v osolené vodě doměkka. Scedíme, mrkve nakrájíme nadrobno a brambory rozšťoucháme, případně rozmixujeme spolu s mlékem, olejem a solí. Dáme stranou.

 

2.

Na oleji osmahneme cibulku, přidáme najemno nasekaný česnek a tempeh, který jsme si předem nadrobili na co nejmenší kousky. Po chvilce na pánev přihodíme nakrájený celer a rajčata. Mrkev s hráškem vmícháme až jako poslední, aby se moc nerozmačkaly. Směs dochutíme solí, pepřem, tamari a čerstvým koprem (lze použít i hladkolistou petržel nebo rozmarýn – co je komu milejší).

 

3.

Voňavou směs pak přendáme do zapékacích misek o průměru cca 10 centimetrů a malinko ji přitlačíme lžící, aby v ní nezůstaly vzduchové bubliny. Navrch pak rozprostřeme bramborovou kaši a pečeme v předem předehřáté troubě na 200 stupňů přibližně 20 minut.

Spolu se světaznalými průvodkyněmi z cestovní kanceláře Radynacestu.cz jsme k němu sepsaly krátkou vysvětlivku:

 

Anglická kuchyně nemá moc dobrou pověst. Rozvařená zelenina, podezřele vypadající pudinky a roztodivné omáčky nejsou zrovna hitem moderní gastronomie. Není proto divu, že Angličané poslední dobou čím dál tím více propadají exotickým chutím a na každém druhém rohu u nich narazíte na nějakou asijskou restauraci nebo bistro.

 

Ovšem návštěva typicky anglického pubu není až tak špatný nápad. Vždyť i v samotné anglické kuchyni existuje skupina jídel pojmenovaná jako „pub food“. Nabídka se od těch nejjednodušších rozrostla až na vařené či pečené speciality. Kromě dobře profláknutého fish and chips nebo jacket potatoe můžete v této kategorii ochutnat právě i shepherd’s pie.

 

Od 18. století bylo toto jídlo známo pod názvem cottage pie (venkovský koláč), protože v této době byly brambory považovány za lacinou potravinu vhodnou pouze pro chudé rolníky. Na konci 19. století se ale vyšší šlechta rozhodla vzít brambory na milost, a tak se víceméně hanlivé označení cottage pie změnilo na shepherd’s pie (pastýřův koláč). Jméno prvního pastýře, který si na této dobrotě pochutnal, se nám ale nepodařilo vypátrat.

 

Shepherd’s pie si následně prošel dlouhým vývojem a tak není divu, že si jej téměř každý Angličan připravuje po svém. Základ je však pro všechny stejný. Koláče musí povinně obsahovat bramborovou kaši utřenou s máslem, cibuli, mrkev, celer a česnek. Můžete se setkat i s hráškem, rajčaty a worchesterovou omáčkou. Někdy se do něj přidává dokonce hovězí či jehněčí maso, ale to určitě nikomu nechutná. Mnohem lepší variantou je samozřejmě tempeh nebo tofu.

 

Každopádně nezapomeňte v Anglii, ještě lépe v nějakém vegan-friendly anglickém pubu, tenhle lahodný koláč ochutnat.


Komentáře

  • Karin

    Strasne dobry!!! Diky moc za recept, jsi uzasna <3

  • Péť

    Vyzkoušeno, výborné! :) Při užití jedné větší zapékací mísy, místo malých misek, doporučuji více brambor. :)

  • Vendula

    v UK a Irsku jsem žila…loni se mi zastesklo a tak jsem si udělala vegan verzi z pohanky! a jak mlsali i nevegani ;)

    • A co teda jíš?

      Díky, Eleno :-)

Co ty na to?